26.05.2013 günü İstanbul’ da Bahçelievler Yenibosna Park’ında 51 Kayseri derneğinin katılımıyla “KAYSERİ SUCUK FESTİVALİ” gerçekleştirildi. Program Mehteran’ ın İstiklal Marşı ile başladı. Toplantıyı düzenleyen Kayseri dernekleri adına; Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Sayın Yavuz Erendemir’in konuşmasıyla devam etti. Kayserililerin meydanlara indiğini söyleyen Erendemir; bu etkinliği düzenleyen başta başkan Sayın Osman Develioğlu olmak üzere Bahçelievler Belediyesine teşekkür etti. Konuşmasına metropollerin hemşehriler arasındaki iletişimi zorlaştırdığını, bu tür etkinliklerle birlik, beraberlik ve dayanışmanın artacağını söyledi. Daha sonra kürsüye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya geldi. Yerlikaya, selamlama konuşmasında organizasyonu düzenleyenleri tebrik etti.
Diğer bir il derneğimiz Tüm-Kayder’in başkanı Fatih Doğan konuşmasında; “İstanbul’da tüm Kayserililer bütünleşsin sosyal aktivitelerini yapsınlar, bu birikimlerini, mantısını, sucuğunu yaşadıkları o sıcaklığı İstanbullu hemşehrileriyle paylaşsınlar. Mesele sadece Kayseri’den göçüp gelmek değil, Kayseri kültürüyle İstanbul kültürünü birleştirmektir, gün birlik ve beraberlik günüdür” dedi.
Develi belediye başkanı Recep Özkan İstanbul’da yaşayan Kayserili hemşehrilerimizin bir araya gelmesine, tanışıp kaynaşmasına vesile olan organizasyonların önemine dikkat çekti. Katkısı olan, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Festivalin düzenlenmesinde büyük katkıları olan Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasında; “Burada kendi yöremizle ilgili bir figürü hep birlikte paylaşıyoruz. Kayseri denince mantı, sucuk ve pastırma akla gelir. Kayseri sucuğunun nasıl olduğunu hem Kayserili olanlarla hem olmayanlarla paylaştık. Kayseri şehrimizin sivil toplum kuruluşlarının metropollerde yaptığı ekonomik, sosyal ve kültürel etkinliklerinin ilçemizde de yer alması kardeşlik, saygı ve sevgi paylaşımının da güzel bir ifadesidir” dedi. Daha sonra Başkan Osman Develioğlu ızgara başına geçerek katılımcılara sucuk ekmek dağıtılmasını izledi. Başyazıcıoğlu’nun Kayseri sucukları 12 büyük mangalda bir tonun üzerinde pişirilerek, parkı dolduran konuklara, yanında ayran ve su ile ikram edildi.
İstanbul’daki 51 Kayseri derneğinin birlikte düzenlediği festivalde; Ozan Ahmet Gül, Fatih Öney, Gökçen Kahraman ve Emrah Eken sahneye çıkarak yöresel şarkılarıyla Kayseri rüzgârını Bahçelievler’de estirdi. Ayrıca Mehteran takımı da kendine özgü marşlarıyla izleyicileri coşturdu. Bahçelievler belediye başkanı Develioğlu, Develi belediye başkanı Recep Özkan başta olmak üzere festivale katılan protokole ve dernek başkanlarına katılımlarından dolayı teşekkür ederek, plaket verdi.